Pink Ribbon

Pink Ribbon

Październik to miesiąc, pomimo szarugi za oknem, różowy kolor powinien stale nam towarzyszyć. Przez ten jeden miesiąc w roku powinnyśmy przestać patrzeć na nasze zdrowie przez różowe okulary i przypominać sobie oraz wszystkim bliskim nam kobietom, że rak piersi to najczęściej zabijający kobiety nowotwór, a działania profilaktyczne i kontrolne badania mogą uchronić je przed tą chorobą.

Raka nie da się przewidzieć, ale trzeba szacować ryzyko i mieć w sobie swego rodzaju świadomość onkologiczną, znamy przecież nasze obciążenia genetyczne (chore kobiety w rodzinie), hormonalne (stosowanie hormonalnej terapii zastępczej), wiekowe (ryzyko wzrasta po 45 roku życia) czy rodzinne (późne macierzyństwo lub brak dzieci). Położenie geograficzne, w którym przyszło nam funkcjonować, pod tym względem niestety nie jest najszczęliwsze (Europa ma dużo większą zachorowalność na raka piersi niż np. Azja). Również nasz styl odżywiania i masa ciała mają wpływ na jakość naszego zdrowia.

girlsinheels-walka-z-rakiem-piersi-4

Warto zatem powtarzać truizmy o jedzeniu warzyw, aktywności fizycznej i unikaniu czerwonego mięsa, papierosów oraz alkoholu, gdyż mimo, że wszyscy o tym wiemy, trudno nam się stosować do tych kilku prostych zaleceń. Nie lubisz brukselki? Trudno, zjedz ją za zdrowie swoich piersi. Lubisz białe wino? Ogranicz je do specjalnych okazji , będzie Tobie bardziej smakować. Spacer 30 minut dziennie też powinien wejść w nawyk , może z pieskiem (nawet sąsiadki,  przy okazji możemy zrobić dobry uczynek 🙂 ).

Ponadto ważne jest badanie się w domu, co miesiąc oraz u lekarza co najmniej raz roku. Powinnyśmy obserwować swoje piersi, jako ich właścicielki znamy je najlepiej na świecie. Od razu zauważymy zmianę, odbarwienie, wypukłość a to już powód by sprawdzić problem u specjalisty. Zawsze lepiej być paranoikiem, niż zignorować wczesny sygnał. Comiesięczne badanie palpacyjne za pomocą własnych dłoni to także nasz obowiązek. Badanie powinno obejmować nie tylko piersi, lecz także stan węzłów chłonnych pod pachami i przy obojczykach.

Samoocena stanu naszego biustu może być dla niektórych trudna, dlatego nauka przychodzi nam z pomocą Firma Braster S.A. wyprodukowała urządzenie służące do wykrywania patologii piersi poprzez obserwację wewnętrznych procesów termicznych. Skuteczność działania potwierdziły badania kliniczne. Dzięki temu urządzeniu będziemy pewne, że samokontrola piersi przebiegła prawidłowo. Jest to nowość rynkowa i w tej chwili można ją kupić tylko poprzez stronę internetową firmy, jednakże już niebawem braster ma pojawić się w aptekach.

Badając się samodzielnie nie zapominajmy o corocznej wizycie u specjalisty. Profesjonalnie wykonane badanie dłonią, usg piersi, a w późniejszym wieku mammografia nie mogą być zastąpione nawet przez najlepsze urządzenia domowe.

Miesiąc świadomości raka piersi (BCAM – Breast Cancer Awareness Month) obchodzimy już od 31 lat. Dużo naszych bliskich wie jak postępować ze swoim pięknym biustem, jednak nie zawsze o tym pamiętają Inne nie są do końca świadome, jaka to poważna sprawa. Bądźmy dla nich jak Estee Lauder, który rokrocznie oświetla własne budynki na świecie, i na różowo świećmy przykładem.2 thoughts on “Pink Ribbon”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *