NYC vs Paris

NYC vs Paris

Pogoda podczas majówki nam nie sprzyjała, ale dzięki temu nadrobiłam zaległości i dziś zrecenzuję dla Was dwie książki Alessandy Mattanzy.

USA to tygiel kulturowy, a Nowy Jork znany jest z miliona różnych historii. Każdy mieszkaniec wnosi swoją, która może być inspiracją dla innych. Książka „Mój Nowy Jork” to niezwykły przewodnik napisany w formie wywiadów ze znanymi osobami, które reprezentują różne dziedziny życia: od ekonomii, przez kinematografię, kuchnię, kończąc na architekturze. Są to urodzeni nowojorczycy jak np. Al. Pacino, Robert de Niro czy Woddy Allen, ale także nowojorczycy z wyboru.

Podróż prowadzi przez Truskawkowe Pole w central Parku, gdzie towarzyszy nam Yoko Ono; pospacerujemy także Mulberry Street (gdzie kręcono sceny do filmów: „Ojciec Chrzestny” czy „Taksówkarz”), po której oprowadzi nas Robert de Niro, który wcześniej mieszkał tu ze swoją matką. Natomiast autorka „Seksu w wielkim mieście” Candance Bushnell opowie jak i gdzie można znaleźć swoją drugą połówkę w NYC. Nie zabraknie też kulinarnych ciekawostek, a zapewni je szefowa kuchni Lidia Bastianich. Kolejni opowiadający mieszkają w innych dzielnicach, co czyni z książki naprawdę ciekawą lekturę. Zachwyca także szata graficzna, która jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki i przewróceniem kolejnej kartki wraz z następną opowieścią ukazuje miasto pełne energii z wyłaniającymi się panoramami kolejnych ulic i skwerów.

Kolejna książka Mattanzy jest jak sam Paryż – miasto najwyższej kultury i bogactwa świateł. Wszyscy je znają, a ono nadal zaskakuje. Przede wszystkim czas płynie tu inaczej,  bohaterowie – słynni paryżanie (z urodzenia i z wyboru) podkreślają , że paryskie ulice uwodzą za każdym razem w inny sposób i nie można się oprzeć ich czarowi, a mieszkańcy tego miasta kochają żyć tu i teraz.  „Mój Paryż” to kultowe kawiarnie , paryskie ciastka i jakżeby inaczej atmosfera miasta w którym tworzyli najwięksi pisarze tego świata – to po prostu magia.

Zaproszeni przez autorkę rozmówcy to znane kobiety i mężczyźni ze świata rozrywki, mody, kultury i wielu innych profesji, między innymi stylista Elie Saab, reżyser filmowy Jean-Jacques Annaud, szef kuchni i właściciel restauracji Joël Robuchon oraz aktorka filmowa i teatralna Isabelle Huppert. Odpowiadają oni na pytania czasem zaskakujące, co pozwala czytelnikowi na zestawienie różnych perspektyw. Okraszona pięknie dobranymi fotografiami książka pomoże odkryć i zrozumieć na nowo istotę Ville Lumière, gdzie historia spotyka nowoczesność.

 

Obie książki polecam, warto przeczytać w szczególności jeśli znacie oba miasta i chcielibyście je odkryć na nowo, oczami mieszkańców – w tym przypadku znanych osobistości.

 3 thoughts on “NYC vs Paris”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *