Poradniki dla Kobiet na obcasach cz. 1

Poradniki dla Kobiet na obcasach cz. 1

Poradniki o modzie i urodzie to obowiązkowa pozycja w bibliotece każdej kobiety. Przeglądając je odkrywamy za każdym razem nową cenną wskazówkę, czy nietypowe zastosowanie prostych przedmiotów, upewniamy się też, że nasze pomysły modowe lub makijażowe są trafione.

W gąszczu pozycji aspirujących do vademecum wiedzy o pięknie w świecie kobiet trudno znaleźć tę jedyną perełkę, która zaspokoi nasze potrzeby i odpowie na wszystkie nurtujące nas pytania. Postanowiłyśmy zatem przyjrzeć się bliżej kilku kompendiom modowym i opisać nasze wrażenia z lektury.

Jako pierwsza wpadła w nasze ręce „Love Style Life” Garance Dore, francuskiej ilustratorki, fotografki i blogerki. Napisana w formie pamiętnika 40-latki, która osiągnęła sukces w branży modowej. Niestety nie jest poradnikiem, natomiast może stać się inspiracją, ponieważ pełna jest pięknych zdjęć i ilustracji. Dla Garance idealny styl nie istnieje, to indywidualny gust każdej z nas jest wyznacznikiem  piękna, czego dowodem jest autorka, której elegancja kształtowała się przez lata. Duży plus za porównanie dwóch światów, w których żyje autorka: paryskiego i nowojorskiego. Pozycję zaliczamy do biografii i z pewnością polecamy fanom Pani Dore.

Następnie przyjrzałyśmy się bliżej książce „Pokaż swój Styl” autorstwa Aimee Song, o której śmiało można powiedzieć, że jest poradnikiem użycia telefonu jako aparatu fotograficznego, edycji za pomocą aplikacji, doboru ujęć i tworzeniu szeroko pojętej marki na Instagramie. Autorka to amerykańska blogerka, która popularność i markę zbudowała głównie dzięki swoim idealnie opracowanym zdjęciom. Dowiemy się w niej, co to jest winieta i zdjęcia flat lay, jak opowiadać za pomocą obrazów, aby się wyróżnić, zdobyć obserwatorów i zbudować swój profil. Uwierzcie, nie jest to takie proste jak się wydaje! Dlatego to pozycja obowiązkowa.

„Nie mam się w co ubrać” to tytuł pokazujący codzienny dylemat większości kobiet – trafnie ujęta sprawa przez Charlize Mystery (Karolinę Gliniecką), która opisuje poszczególne części garderoby (poświęca na to aż 300 stron!), ich zastosowanie oraz możliwości wykorzystania w stylizacjach. Znajdziemy tam również ciekawostki historyczne dotyczące np. trencza Burberry czy żakietu typu blezer. Całość podana w pięknej oprawie graficznej, która czyni lekturę tej książki jeszcze przyjemniejszą. Jedyny mankament to dość radykalny podział na typy sylwetek i wynikające z niego porady, co należy ubierać by czuć się komfortowo w swoim ciele i wyglądać jak milion dolarów. Wskazówki bowiem są skierowane do kobiet, które są właścicielkami modelowych rodzajów sylwetek sklasyfikowanych przez autorkę. Niestety mało, która sylwetka odpowiada w 100% tej klasyfikacji, dlatego należy zachować zdrowy rozsądek i zastosować metodę prób i błędów przymierzając zwyczajnie ubrania, które nam się podobają i w których wydaje nam się, że będziemy wyglądały dobrze. Polecamy.

Kolejny poradnik to „Francuski szyk ! Na obcasach”, w którym znajdziemy wiedzę z zakresu doboru rozmiaru, rodzaju butów, a także …. historię szpilek! Znacie 10 przykazań pięknego chodu? Nie? To pozycja dla Was. Niezależnie czy urodziłyście się w butach na obcasach, czy nie, autorki z miłości do butów (których kobietom nigdy dość) zawarły w swojej książce także garść inspirujących stylizacji, informacji o najsłynniejszych projektantach obuwia, historię najbardziej znanych modeli, jak i konkretne zalecenia, jak dbać o swoje buty. Warto przeczytać.

Podręcznikową wręcz pozycją dla kobiet dbających o wygląd wydaje się być „Elementarz stylu” Katarzyny Tusk, książka zawierająca podstawy wiedzy o elegancji i smaku. Lekko napisana, okraszona przepięknymi zdjęciami, poradami na temat bazowych strojów i minimalizmu w szafie,  jest pochwałą prostoty i umiaru. Podkreślić należy, że bardzo trafny jest tutaj tytuł – autorka skupiła się na omawianiu absolutnych podstaw stylu. Nie znajdziemy w książce żadnych szaleństw, czy przełamywania konwenansów, jest bardzo grzecznie, przewidywalnie i bezpiecznie. Poradnik przede wszystkim dla młodych dziewczyn, pracujących jeszcze nad własnym gustem, starszym i bardziej modowo doświadczonym przypomni kilka uniwersalnych zasad. Zachęcamy.

Kolejnym przewodnikiem po pięknie, który chciałybyśmy omówić  jest „Jak być glam” Fleur de Force. Znana francuska vlogerka dzieli się z czytelnikami wiedzą o byciu piękną i zadowoloną. Porusza nie tylko tematy z zakresu mody, makijażu czy pielęgnacji, lecz także przepisy, porady na jet lag, klika psychologicznych wskazówek o pozytywnym myśleniu czy budowaniu silnego związku, wpływie ćwiczeń fizycznych na samopoczucie etc. Wszystko pobieżnie, w pigułce, w nienarzucającej i łatwej do przełknięcia formie. Wiedza tu prezentowana jest raczej mało odkrywcza (kolejna książka dla młodych dziewczyn) i tak naprawdę mało w tej książce prawdziwego glam.

W naszym zestawieniu powinien pojawić się choć jeden mężczyzna, dlatego prezentujemy nieco starszą książkę „Jak dobrze wyglądać nago” Gok Wana. Autor bardzo łaskawym okiem patrzy na kobiety o każdym typie budowy i potrafi wydobyć z nich piękno. Każda kategoria sylwetki jest bardzo dokładnie omówiona i wskazane są dla niej najlepsze wybory modowe. Ciekawie omówione są też porady dotyczące doboru właściwej bielizny. Lektura z pewnością dodaje czytelniczkom pewności siebie.

Jak można się było spodziewać, każdy z poradników ma w sobie wady i zalety, trudno zatem wskazać jeden, który z czystym sumieniem można polecić. Wiedza o modzie, stylu, urodzie, butach, bieliźnie jak również o pokazywaniu siebie w mediach społecznościowych jest tak rozległa, że tak naprawdę warto ją poszerzyć czytając kilka wyżej wymienionych propozycji. Możemy Wam jedynie poradzić, by ominąć kilka pozycji, gdyż są zbyt biograficzne (za mało autor skupia się na interesującym nas w tym przypadku temacie – mamy tu na myśli „Love Style Life”) lub w zbyt skondensowanej formie (za dużo tematów na dwustustronnicowej książce – „Jak być glam”).

A Wy macie swój ulubiony poradnik?4 thoughts on “Poradniki dla Kobiet na obcasach cz. 1”

  • Czytałam tylko książkę Charlize z tych, które są opisane w poście i jak dla mnie świetna! Polecam też książkę Joanny Glogaza Slow fashion oraz Katarzyny Kędzierskiej Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce.

  • Niestety nie jestem fanką poradników tego typu… zdecydowanie wolę biografie wielkich kreatorów mody ! Wam również polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *